Projekt "Migrate to library"

Migrirajte u knjižnicu, odnosno „Migrate to library!“ drugi je europski projekt u kojem je Hrvatsku predstavljala Gradska knjižnjica Ivan Vidali s partnerima iz Poljske, Španjolske i Litve, a završni, međunarodni susret projekta održao se početkom travnja u Korčuli s bogatim programom kojeg su pripremile korčulanske knjižničarke.

Ravnateljica Milojka Skokandić te Ivana Bakarić i Izabel Skokandić ispričale su nam o drugom uspješnom europskom projektu u kojem je sudjelovala mala korčulanska knjižnica Ivan Vidali s tek troje zaposlenih, među partnerima koje broje desetke zaposlenih - Općinska knjižnica u gradu Zory u Poljskoj, Općinska knjižnica u Arucasu (Kanarsko otočje) iz Španjolske i Knjižnica Adomo Mickevičiaus iz Vilniusa u Litvi. Zaposlenici spomenutih knjižnica prošlog su tjedna boravili u Splitu i Korčuli u sklopu projekta Migrate to library usmjerenog na migrante i izbjeglice, odnosno ljude koji napuštaju svoje zemlje zbog rata i progona ili političkih, ekonomskih ili nekih drugih razloga te se nastanjuju u nekoj novoj zemlji zbog čega im je potrebna integracija. Projekt je započeo u rujnu 2017. godine, završit će u svibnju ove godine, a brojni susreti, tečajevi i seminari pozitivno su iskustvo za naše knjižničarke, no najviše ih se dojmio završni susret prošlog tjedna u Korčuli.

Međunarodni susret održao se od 8.do 12. travnja, dva dana u Splitu te dva dana u Korčuli. Korčulanske su se knjižničarke potrudile partnerima osigurati zanimljiv, dinamičan, raznolik i edukativan program. Program susreta započeo je u Splitu posjetom Pomorskom muzeju kroz koji nas je vodila kustosica Petra Blažević, a zatim nam je predstavila projekt kojem je cilj prikupljanje podataka o hrvatskim iseljenicima i pitanjima njihove integracije.

Program smo nastavili šetnjom starom gradskom jezgrom u pratnji vodiča, te nakon toga posjetom Gradskoj knjižnici Marka Marulića. Kolegica Maruška Nardelli pokazala nam je knjižnične odjele i zbirke.

Prvi radni dan završen je uz prezentaciju projekta "Creating Welcoming Communities" splitske udruge "Mi".

Foto: Knjižnica Ivan Vidali

Drugi dan međunarodnog susreta u Splitu nastavili smo posjetom Sveučilišnoj knjižnici gdje su održane edukativne radionice o integracijskim i interkulturalnim praksama koje je vodila Sara Kekuš iz Centra za mirovne studije u Zagrebu. Predsjednica Društva knjižničara Split, gospođa Sanja Brbora, provela nas je kroz odjele Sveučilišne knjižnice i upoznala nas sa značajnim projektima ove knjižnice. Naši su partneri s osobitim zanimanjem razgledali moderno opremljenu i jednu od naših najreprezentativnijih sveučilišnih knjižnica. Nakon još jednog uspješnog radnog dana krenuli smo prema našoj Korčuli gdje se program susreta nastavio.

Partneri su trećeg dana upoznali gradonačelnika Korčule Andriju Fabrisa koji ih je primio u Gradskoj vijećnici nakon čega su gostovali na lokalnom Radiju Korčuli gdje su imali priliku ispričati svoje dojmove, iskustva i rezultate projekta. Potom su u Domu kulture predstavljeni najznačajniji projekti knjižnice i aktivnosti Centra za kulturu Korčula, a posebno im se svidjela izložba fotografija naziva „Ja sam knjiga“ koja je nastala u sklopu projekta Gradske knjižnice iz Požege „Knjiga svaki dan“. Nakon posjeta agroturizma Bire i znamenitosti Lumbarde, vrhunac aktivnosti zasigurno je bio posjet otočiću Vrniku nadomak Korčule, poznatom domu kamenoklesara Škojara gdje su posjetili zgradu nekadašnje škole kao i crkvicu Gospe od škoja i stari kamenelom, a dan su zaokružili interkulturalnim druženjem partnera i doseljenika koji već neko vrijeme žive na Korčuli.

Ništa manje zabavan i zanimljiv bio je i završni dan tijekom kojeg su partneri posjetili Arhivski sabirni centar Korčula – Lastovo gdje su imali prilike čuti o aktivnostima arhivskog centra kao i o programu „Europeana Migration“ u kojem je arhiv sudjelovao. Nakon obilaska grada uz predavanje ravnateljice Gradskog muzeja Korčula, dr.sc. Marije Hajdić, o povijesti korčulanskih knjižnica, partneri su imali priliku upoznati dva primjera dobre prakse, imigrante koji su se odlučili doseliti u Korčuli gdje žive i uspješno rade već dugi niz godina: posjetili su međunarodnu knjižaru Kutak Knjiga vlasnika Josepha Le Correa iz Francuske te Coral shop vlasnice Irene Kaštela. Popodne je bilo rezervirano za radionicu učenja hrvatskog jezika te predstavljanje turističkog vodiča Ruth Grothe, a posebno im se svidjela radionica izrade origamija koju je vodila Anna Suzuki, Japanka koja živi na otoku.

Više o knjižnici: https://web.facebook.com/GKKorcula/
Više o projektu: https://web.facebook.com/migratetolibrary/?_rdc=1&_rdr

Naš kontakt

Imate li pitanje za nas?
Slobodno nazovite!

(021) 329-130

Sinjska 7, 21 000 Split

info@irh.hr