Esejski rad: Zdravstvena zaštita migranata pri dolasku u RH

U Republici Hrvatskoj, pravni okvir za ostvarivanje prava na zdravstvenu zaštitu tražitelja međunarodne i privremene zaštite, azilanata, stranaca pod supsidijarnom zaštitom, stranaca pod privremenom zaštitom i ilegalnih imigranata čine:

  • Zakon o međunarodnoj i privremenoj zaštiti
  • Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju i zdravstvenoj zaštiti stranaca u RH
  • Pravilnik o sadržaju zdravstvenoga pregleda tražitelja azila, azilanata, stranaca pod privremenom zaštitom i stranaca pod supsidijarnom zaštitom

Postoji nekoliko kategorija migranata kojima je dozvoljen pristup sustavu zdravstvene zaštite u Hrvatskoj:

  • tražitelj međunarodne zaštite (uključuje tražitelje azila)
  • stranac pod privremenom zaštitom
  • azilant
  • stranac - član obitelji azilanta
  • stranac pod supsidijarnom zaštitom
  • stranac - član obitelji stranca pod supsidijarnom zaštitom
  • stranac koji ilegalno boravi u Republici Hrvatskoj

Svi ljudi koji pripadaju nekoj od navedenih kategorija obvezni su se podvrgnuti medicinskom pregledu, dok su ostala posebna prava uređena za svaku kategoriju posebno. U nastavku opisan je obavezni medicinski pregled i medicinska zaštita koji moraju proći sve kategorije.

Pri dolasku prema Pravilniku o sadržaju zdravstvenoga pregleda tražitelja azila, azilanata, stranaca pod privremenom zaštitom i stranaca pod supsidijarnom zaštitom, u prihvatilište uz osobne mjere higijene (pranje i izmjena odjeće) provodi se dezinsekcija odjeće osoba, kao i dezinsekcija samih osoba te zamjena rublja i odjeće.

Zatim slijedi orijentacijski uvid u zdravstveno stanje radi uočavanja jasnih znakova bolesti, npr. povišene temperature, osipa te se po potrebi osoba upućuje liječniku. Tijekom prvih sedam dana boravka u prihvatilištu, tražitelji azila trebaju obaviti osnovni liječnički pregled radi otkrivanja akutnih zaraznih bolesti i utvrđivanja cijepnog statusa te primiti nužna cjepiva, kao i pisanu potvrdu o liječničkom pregledu i uputi o zdravstvenom nadzoru. Tražitelj azila stavlja se pod zdravstveni nadzor u trajanju od 21 dan, tijekom kojeg će se manifestirati određene zarazne bolesti (kao što je žuta groznica, ospice i druge) ako je osoba u Hrvatsku došla u fazi inkubacije, dobiveni rezultati obavljenih laboratorijskih pretraga te obaviti potrebna cijepljenja. Dopunski liječnički pregled s pretragama koji je usmjeren na eventualne kronične zarazne bolesti ili kliconoštvo, kao i daljnja cijepljenja, tražitelj azila treba obaviti u okviru pribavljanja zdravstvene svjedodžbe. Svjedodžba o zdravstvenom stanju uručuje se osobi u dva primjerka, od kojeg se jedan prilaže uz ostalu dokumentaciju u sklopu podnošenja zahtjeva za status, a drugi osoba zadržava za sebe. Pozitivan nalaz neke kronične bolesti ne može utjecati na odluku o dobivanju statusa azilanta.

U pogledu zaraznih bolesti zdravstveni pregled uz anamnezu obuhvaća pregled na tuberkulozu, svrab, trbušni tifus i po potrebi na druge bakterijske i parazitarne crijevne infekcije. Također, kod svih osoba treba napraviti krvnu pretragu na osnovne pokazatelje moguće zarazne bolesti, a kod osoba koje dolaze iz tropskih zemalja endemskih za određene bolesti, treba napraviti odgovarajuće pretrage. Na temelju podataka dobivenih anamnezom i pregledom po potrebi treba uključiti i druge pretrage i preglede, te uputiti osobu na liječenje. U okviru pregleda i uzimanja anamneze potrebno je utvrditi cijepni status svake osobe te kontrolirati prisutnost ožiljka od BCG-a. Sve osobe do 35 godina starosti, a starije od jedne godine života, odmah po ulasku treba cijepiti jednom dozom cjepiva protiv ospica, dječje paralize, difterije i tetanusa. Predškolsku djecu i školsku djecu do 14 godina života treba uključiti u besplatan Program obveznih cijepljenja u skladu s preporukama Programa za necijepljene ili nepotpuno cijepljene osobe za pojedinu dob.

Tražitelje azila potrebno je obavijestiti o potrebi i mogućnostima zaštite i liječenja od zaraznih bolesti u Hrvatskoj, o važnosti i koristi te načinu provođenja programa obveznih cijepljenja i drugo. Navedeni dio obavještavanja naziva se zdravstveno savjetovanje. Zdravstvene ustanove pružaju usluge zdravstvene skrbi tražitelju azila na temelju predočenja iskaznice tražitelja azila ili potvrde i podnesenom zahtjevu za azil. U opravdanim hitnim slučajevima imaju pravo na hitnu medicinsku pomoć i nužno medicinsko i stomatološko liječenje, uključujući i lijekove, zavoje te druge usluge nužne za liječenje, oporavak ili ublažavanje bolesti ili njezinih posljedica.

Ana Lozina

Pravni fakultet Osijek, Studij socijalnog rada, 2. Godina

Kolegij: Ljudska prava

Naš kontakt

Imate li pitanje za nas?
Slobodno nazovite!

(021) 329-130

Sinjska 7, 21 000 Split

info@irh.hr