2015. godine UN je usvojio ciljeve održivog razvoja koji su namijenjeni smanjenju siromaštva i zaštite planeta i osiguranja prosperiteta za sve, a isti su uvršteni i u Strategiju EU 2030.
U 2015. godini eskalirala je migrantska kriza te dodatno istaknula razvoj pomoći i problema koji utječu na zemlje u razvoju. Iako je protok migranata usporen u 2016. godini, zbog sporazuma između Turske i EU, u ožujku 2016., kontinuirani priliv izbjeglica i dalje se osjeća u cijeloj Europi.
Eurobarometar provodio je anketu s ciljem:
- Istražiti razinu informiranja Europljana o razvojnoj suradnji općenito;
- Procijeniti stavove Europljana prema važnosti pomaganja ljudima u zemljama u razvoju, izazovi za budućnost tih zemalja i učinkovitost mjera za smanjenje siromaštva u zemljama u razvoju;
- procijeniti osobno angažiranje Europljana u pomaganju zemljama u razvoju;
- Mjeriti svijest o predanosti međunarodne zajednice na održivi razvoj.
Istraživanje je provedeno u 28 država članica Europske unije, između 26. studenog i 5. prosinca 2016. Ukupno 27.929 ispitanika iz različitih društvenih i demografskih skupina. 1.020 ispitanika iz RH sudjelovalo u anketi.
Sažetak anketnog ispitivanja za Hrvatsku
Ispitanici iz Hrvatske pozitivno gledaju na mnoge aspekte razvojne pomoći, iako se čini da su osobno manje angažirani u odnosu na prosjek za EU.
Devet od deset ispitanika iz Hrvatske izjavljuje da je pomaganje osobama u zemljama u razvoju važno (90 %), a gotovo tri četvrtine smatra da rješavanje problema siromaštva u zemljama u razvoju treba biti jedan od glavnih prioriteta EU-a (74 %).
Manji broj ispitanika smatra da to treba biti jedan od glavnih prioriteta njihove nacionalne vlade (43 %), što je smanjenje za šest postotnih poena u odnosu na 2015. godinu.
Više od tri četvrtine ispitanika iz Hrvatske smatra da je pružanje financijske pomoći zemljama u razvoju učinkoviti način rješavanja problema siromaštva (77 %).
Više od jedne četvrtine izjavljuje da financijsku pomoć zemljama u razvoju treba povećati (26 %), a daljnjih 54 % da tu pomoć treba zadržati na trenutačnoj razini.
Gotovo osam od deset ispitanika iz Hrvatske izjavljuje da su aktivnosti EU-a i država članica učinkovite u doprinošenju smanjenju siromaštva u zemljama u razvoju (79 % - mnogo više od prosjeka za EU koji iznosi 61 %).
Stavovi vezani uz pojedinačno djelovanje više su podijeljeni. Samo se mali dio ispitanika iz Hrvatske slaže s idejom da kao pojedinci mogu imati ulogu u rješavanju problema siromaštva u zemljama u razvoju (42%), što je pad za dva postotna poena od 2015. godine.
Četvrtina ispitanika izjavljuje da su osobno uključeni u pomaganje zemljama u razvoju (25 % - prosjek za EU iznosi 46 %).
Pa ipak, 70 % ispitanika iz Hrvatske izjavljuje da je pojedinačno djelovanje učinkoviti način doprinošenja da se smanji siromaštvo u zemljama u razvoju. Više od četiri od deset ispitanika iz Hrvatske izjavljuje da zna za Ciljeve održivog razvoja (44 %), a 6 % izjavljuje da je čulo za njih i da zna koji su to ciljevi.