Zapošljavanje osoba iz Ukrajine

Mogućnost je zapošljavanja izbjeglica u Hrvatskoj jedan od pokazatelja integracije izbjeglica u hrvatsko društvo. U području zapošljavanja, državljani Ukrajine kojima je odobrena privremena zaštita u Hrvatskoj izjednačeni su u pravima i obavezama s hrvatskim državljanima te im je pod jednakim uvjetima omogućeno korištenje usluga Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ).

Foto: pixabay

Za vrijeme privremene zaštite državljani Ukrajine mogu raditi u Hrvatskoj bez dozvole za boravak i rad ili potvrde o prijavi rada. Državljani Ukrajine se za sve informacije glede zaposlenja mogu obratiti, odnosno prijaviti u HZZ-e. Unutar HZZ-a nalaze se stručne osobe koje pružaju pomoć nezaposlenim osobama u definiranju onoga što traže u radnom odnosu, njihovog radnog potencijala, plana traženja posla i slično.

Nezaposlene osobe koje se uključuju u radionice za aktivno traženje posla stječu i razvijaju vještine za aktivno traženje posla i sposobnosti za upravljanje karijerom, poput pisanja životopisa i molbi, priprema za razgovor s poslodavcem, samoevaluacije profesionalnih mogućnosti... Prijavom u evidenciju HZZ-a državljani Ukrajine ostvaruju mogućnost uključivanja u aktivne politike zapošljavanja kojima se potiče zapošljavanje, samozapošljavanje, osposobljavanje i obrazovanje. Zanimljivo je za istaknuti kako korisnici privremene zaštite u Hrvatskoj mogu tražiti zaposlenje ne samo u Hrvatskoj, već i na području Europske unije, korištenjem baze talenata EU.

Ako korisnici privremene zaštite u Republici Hrvatskoj pronađu posao u drugoj državi članici Europske unije putem EU baze talenata, te se ondje odluče na boravak i rad, potrebno je regulirati privremenu zaštitu u toj drugoj državi članici. Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike objavilo je informativni letak „Zapošljavanje i socijalna skrb za ukrajinske državljane“.

Letak je kreiran je s ciljem da se ukrajinski državljani informiraju o mogućnostima zaposlenja, pravu na naknade i usluge socijalne skrbi. (letak je dostupan na sljedećim linkovima: https://tinyurl.com/2c4xnpdb (HRV); https://tinyurl.com/ukrajinksi (UKR). Hrvatske tvrtke pokazuju dobre primjere prakse zaposlenja osoba iz Ukrajine. Hrvatskim tvrtkama u tome pomažu dvije nevladine organizacije SVOJA i Solidarna, ali i Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD), koja je u suradnji i uz donatorsku pomoć Taiwan Business EBRD Fonda za tehničku suradnju odlučila pomoći ekonomsku integraciju ukrajinskih izbjeglica u Hrvatskoj.

Preko udruge Svoja u Hrvatskoj se zaposlilo već preko 200 Ukrajinaca, od čega veliku većinu čine žene, a velik broj njih radi u kompanijama Studenac, Mlinar i Pan Pek, koje su se pridružile projektu. Neki državljani Ukrajine na hrvatskom tržištu rada zauzimaju neke jednostavnije pozicije zbog ne dobrog poznavanja jezika. To su pozicije u turističkom sektoru, u prodaji ili u restoranskom području, odnosno u tercijarnom sektoru uslužnih djelatnosti. Dok drugi državljani Ukrajine, odnosno oni ljudi koji su imali svoje poslove i firme u Ukrajini te se žele i dalje nastaviti baviti time su osnovali svoje vlastite poslove, firme. Jedan od problema prilikom zaposlenja državljana Ukrajine u Hrvatsku je problem sporog priznavanja i vrednovanja diploma iz Ukrajine u Hrvatsku. U tom su slučaju, zbog usporenog procesa priznavanja diploma, neki doktori primorani raditi kao konobari.

Autorica: Stanka Vukasović-Lončar, FFST

Članak je dio programa "Integracija u centru", financiranog sredstvima Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.

Naš kontakt

Imate li pitanje za nas?
Slobodno nazovite!

(021) 329-130

Sinjska 7, 21 000 Split

info@irh.hr